Zapraszamy Państwa na kolejną konferencję dotyczącą zdrowia psychicznego młodzieży Udział w konferencji jest bezpłatny.
PSYCHOSPOŁECZNE UWARUNKOWANIA BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY
Konferencja Naukowo-Szkoleniowa, 6 listopada 2019 r.

 

PROGRAM KONFERENCJI
8.30 – 9.00      Rejestracja uczestników
9.00 – 9.10      Otwarcie konferencji. Przywitanie zaproszonych gości
9.10 – 9.40      Rozwój psychoseksualny człowieka   (lek. med. Anna Kasprzak)
9.40 – 10.10    Relacje między pokoleniami X-Y-Z   (mgr Mirosława Wieczorek-Stachowicz)
10.10 – 10.40  Edukacja a seksualizacja, czyli jak w obecnym czasie wspierać rozwój dzieci i młodzieży (dr Katarzyna Waszyńska)
10.40 – 11.10  Myśli, które nas tworzą, czyli kilka słów o tym jak, wykorzystać potencjał umysłu w kreowaniu własnego dobrostanu psychicznego                                (dr Ewa Karmolińska-Jagodzik)
11.10 – 11.40  Przerwa kawowa
11.40 – 12.10  Epizody suicydalne w życiu adolescentów (dr Ernest Magda)
12.10 – 12.40  Wirtualny świat ludzi młodych – perspektywy i zagrożenia  (kom. Dawid Marciniak)
12.40 – 13.10  (Nie)bezpieczny internet (dr Agnieszka Iwaniacka)
13.10 – 14.00  Przestępczość wśród nieletnich w Polsce (sędzia Artur Lipiński)
14.00 – 14.30  Przerwa kawowa       
14.30 – 16.00  Warsztaty (do wyboru):

Korzystanie z mediów społecznościowych przez nastolatków – psychologiczne zagrożenia,dr Dariusz Drążkowski               ZAPISZ SIĘ
Zastosowanie technik relaksacyjnych w obniżaniu napięcia emocjonalnego u dzieci i młodzieży,dr Katarzyna Dworniczek ZAPISZ SIĘ
W świecie nastolatków (O zmienności nastrojów, przeobrażeniach w mózgu nastolatków oraz komunikowaniu i odczytywaniu przez nich emocji),mgr Katarzyna Kaniecka ZAPISZ SIĘ
Nie szukaj czegoś, czego nie zgubiłeś, czyli o sztuce odnajdywania klucza, który masz na wyciagnięcie ręki. Warsztaty konstruktywnego radzenia sobie ze stresem i zarządzania energią życiową nauczycieli,mgr Agnieszka Pierzchała mgr Błażej Pierzchała ZAPISZ SIĘ
Zachowania autodestrukcyjne młodzieży – czy są zagrożeniem samobójstwem? – przyczyny, objawy, wsparcie i pomoc,mgr Helena Strzałkowska ZAPISZ SIĘ
Młodzież współpracująca – od potrzeb do zadań,dr Patrycja Wesołowska, dr Łukasz P. Ratajczak ZAPISZ SIĘ

 

 

Informacja o prelegentach i osobach prowadzących warsztaty (zgodnie z kolejnością wystąpień)

  •     Lek. med. Anna Kasprzak - specjalista psychiatra, seksuolog. Specjalista psychoterapii uzależnień oraz psychiatrycznej terapii środowiskowej. Psychoterapeuta w trakcie przygotowania do certyfikatu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Prowadzi zajęcia z seksuologii dla terapeutów uzależnień, wykłady w ramach Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie oraz jako konsultant Oddziałów szpitalnych. Prowadzi prywatną praktykę lekarską.
  •     Mgr Mirosława Wieczorek-Stachowicz - psycholog, psychoterapeuta, członek Zespołu Ekspertów ds. Profilaktyki Problemowej i Socjoterapii w PARPA, były dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lesznie, autorka poradnikó z zakresu profilaktyki dla nauczycieli i rodziców.
  •     Dr Katarzyna Waszyńska - psycholog, seksuolog kliniczny. Specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Swoje zainteresowania naukowe skupia wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują one również promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej.
  •     Dr Ewa Karmolińska-Jagodzik - adiunkt na WSE UAM Poznań oraz WSH Leszno. Psycholożka, psychoterapeutka pracująca w nurcie terapii systemowej oraz terapii stresu pourazowego PTSD. Autorka wielu publikacji naukowych. Ekspertka i wykonawca w programach krajowych i międzynarodowych. Pasjonatka swojej pracy, z uwielbieniem zgłębia tajniki ludzkiej psychiki, nieustannie zachwycona człowiekiem w ujęciu holistycznym, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieńczej potrzeby fascynacji światem.
  •     Dr Ernest Magda - dr nauk humanistycznych w dyscyplinie pedagogika, adiunkt Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz starszy wykładowca w PWSZ w Lesznie, na kierunku bezpieczeństwo publiczne i pedagogika resocjalizacyjna z kryminalistyką. Współpracuje również z PWSZ w Głogowie. Obszar zainteresowań naukowych to pedagogika resocjalizacyjna, wiktymologia, kryminalistyka i kryminologia.
  •     Kom. Dawid Marciniak - absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.Przeszedł wiele stopni kariery zawodowej: służba prewencyjna, dochodzeniowo-śledcza, profilaktyka, służba prasowa, komunikacja społeczna, social media. Pracował w Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Obecnie jestekspertem Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.
  •     Dr Agnieszka Iwaniacka - pracownik Wydziału Studiów Edukacyjnych, Zakładu Technologii Kształcenia UAM. Wśród jej zainteresowań naukowych znajduje się szeroko rozumiana edukacja medialna. W swoich badaniach sprawdza, jak technologie informacyjno-komunikacyjne oddziałują na młodzież, Jakie szanse rozwojowe im stwarzają oraz jakie umiejętności medialne charakterystyczne są dla danego przedziału wiekowego. Prowadzi szkolenia i warsztaty związane z edukacją medialną zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i nauczycieli i dorosłych.
  •     Sędzia Artur Lipiński - (ur. 1966), sędzia od 1994 r.-2001 r. Sąd Rejonowy w Lesku (prezes tego sądu w latach 1998-2001). Obecnie od 2001 r. sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie, rzecznik prasowy sądu od 2005 r., Wykładowca Krajowej Szkoły Sadownictwa i Prokuratury w Krakowie, udział w programie Sąd Rodzinny TVN.
  •     Dr Dariusz Drążkowski - psycholog społeczny, adiunkt na Wydziale Psychologii i Kogniwistyki UAM. Autor kilkunastu artykułów naukowych z obszaru psychologii społecznej, pozytywnej i konsumenckiej. Wyniki swoich badań prezentował na ponad 40konferencjach krajowych i międzynarodowych. Otrzymał stypendia Fundacjina Rzecz Nauki Polskiej i MNiSW dla wybitnych naukowców.
  •     Katarzyna Dworniczek - pedagog, doktor nauk społecznych, starszy wykładowca w PWSZ w Lesznie. Certyfikowany trener mnemotechnik i koncentracji uwagi. Autorka publikacji naukowych lokujących się w obszarze interdyscyplinarnych rozważań poświęconych pomocy dziecku i rodzinie doświadczających krytycznych sytuacji życiowych. Czynne uczestnictwo w międzynarodowych i krajowych konferencjach i seminariach naukowych; projektach badawczych oraz licznych formach doskonalenia zawodowego. Zdobyte doświadczenie praktyczne w pracy z dzieckiem i rodziną w charakterze pedagoga i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.
  •     Mgr Katarzyna Kaniecka - psycholog i pedagog, posiada doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej z nastolatkami i dorosłymi. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Przygotowuje się do uzyskania certyfikatu analityka transakcyjnego w zakresie psychoterapii. Ważne obszary jej oddziaływań to: wspieranie młodzieży w obszarze budowania autonomii, adekwatnej samooceny i samoświadomości emocjonalnej oraz praca z pacjentami z zaburzeniami odżywiania.
  •     Mgr Agnieszka Pierzchała - psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Swoje wieloletnie doświadczenia zdobywała, pracując w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rawiczu oraz Poradniach Zdrowia Psychicznego. Zajmuje się psychoterapią dzieci, młodzieży i dorosłych.
  •     Mgr Błażej Pierzchała - psycholog, certyfikowany psychoterapeuta uzależnień i współuzależnienia, biegły Sądu Okręgowego w Poznaniu. Doświadczenia zawodowe zdobywał m.in. w Oddziale Terapeutycznym Zakładu Karnego, Poradniach Leczenia Uzależnień, punktach konsultacyjnych. Zajmuje się psychoterapią młodzieży i dorosłych.
  •     Mgr Helena Strzałkowska - pedagog-terapeuta,specjalista terapii uzależnień, superwizor Stowarzyszenia MONAR, trener. Autorka programu i twórca profilaktycznej placówki – Młodzieżowe Centrum Profilaktyki „Alternatywa” w Lesznie, docenianej w Polsce i zagranicą – za systemowe i nowatorskie podejście do profilaktyki uzależnień i dysfunkcyjnych zachowań młodzieży. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi od środków psychoaktywnych, młodzieżą wykazującą problemy emocjonalne i w zachowaniu, a także osobami pozostającymi w sytuacjach przemocy, kryzysów, depresji itp.
  •     Dr Patrycja Wesołowska - pedagog, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracownik Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 w Poznaniu. Doskonaląc swój warsztat pracy poszerza i pogłębia swoją wiedzę oraz umiejętności kształcąc się m.in. w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej. Posiada doświadczenie w pracy z grupą dziecięcą i młodzieżową oraz z indywidualnym przypadkiem.
  •     Dr Łukasz P. Ratajczak - absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, pedagog, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, adiunkt w Zakładzie Podstaw Wychowania i Opieki na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM. Warsztat pracy pedagoga rozwijał, podejmując szereg działań dla dzieci i młodzieży np. w Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Klub” w Poznaniu, prowadząc świetlice środowiskowe, uczestnicząc w projekcie Pomoc-Aktywizacja-Wsparcie, czy też realizując zajęcia profilaktyczne.

 

Zgłoszenie się na wybrany warsztat jest równoznaczne z udziałem w całej konferencji (nie trzeba dodatkowo zgłaszać udziału w wykładach).